Хвороби картоплі

ФІТОФТОРОЗ

На уражених бульбах утворюються свинцево-сірі або бурі (в залежності від сорту і забарвлення шкірки) злегка вдавлені тверді плями, що відходять всередину у вигляді нерівних коричневих потоків. До середини або кінця зберігання фітофторозні гнилі часто переходять в суху фузаріозну або мокру бактеріальну гниль. Зараження бульб відбувається в період вегетації від інфекції, що потрапляє з ураженого бадилля, або при збиранні картоплі (при прямому контакті бульб з ураженим бадиллям). Фітофторозна гниль найбільш інтенсивно розвивається в самому початку зберігання при досить високій темпаратурі. Під час зберігання поширення інфекції від бульби до бульби зазвичай не відбувається. Лікувати фітофтороз можна такими препаратами: «Мікал», «Мікаса», «Ямато», «Ридоміл», «Чемпіон», «Квадріс», «Акробат» та ін.

АЛЬТЕРНАРІОЗ

На поверхні бульби утворюються добре видимі, вдавлені плями неправильної форми, які різко відрізняються від здорової частини. Більш темні, ніж шкірка. На поверхні великих плям часто виникають зморшки, розташовані по колу і паралельно спрямовані. На розрізі під зануреними плямами тканини бульби утворюють більш-менш загнившу, але щільну, тверду, суху чорнувато - коричневу масу, яка різко відрізняється від здорової тканини. Альтернаріоз лікується біопрепаратом «Фітоспорін» або хімічними засобами, такими як «Квадріс», «Акробат», «Спартак».


ФУЗАРІОЗНА СУХА ГНИЛЬ

Виявляється протягом всього періоду зберігання, досягаючи максимального розвитку до середини або кінця зберігання. Спочатку на бульбі з'являються сірувато-бурі, тьмяні, злегка вдавлені плями. Надалі м'якоть під плямою стає сухою, трухлявою, шкірка зморщується; в ураженій частині бульби утворюються порожнечі, заповнені грибницею. На поверхні бульби розвивається спороношення у вигляді опуклих подушечок білого, жовтуватого або рожевого кольору. Зараження відбувається зазвичай за рахунок інфекції, що знаходиться на бульбах разом з грудочками грунту. Захворюванню піддаються бульби з механічними пошкодженнями (удари, тріщини, порізи, пошкодження проволочниками і ін.). Інфекція поширюється під час зберігання на сусідні бульби.

ЧОРНА ПАРША (РІЗОКТОНІОЗ)

На бульбах утворюються чорні пласкі коростинки (склероції гриба), що нагадують присохлі грудочки грунту. При сильному ураженні склероціями покривається майже вся бульба. Зараження бульб відбувається в період зростання. Розвитку хвороби сприяє беззмінна культура, холодна затяжна весна, пізнє прибирання картоплі. Поширення інфекції під час зберігання не відбувається. Для боротьби з чорної паршею Ви можете купити недорого препарати «Шавіт» або «Кабріо Топ» в нашому інтернет-магазині.

ПАРША

Звичайна парша. Розрізняють декілька типів прояву звичайної парші - плоску, сітчасту, опуклу і глибоку. При першому типі уражена ділянка залишається плоскою, на поверхні шкірки утворюються коричневі затвердіння, або садна (струпи). При сітчастому типі прояву парші бульби покриваються тріщинами і "канавками", пересічними в різних напрямках. Опукла парша характеризується тим, що уражені ділянки шкірки піднімають над поверхнею бульби у вигляді бородавочок або бородавковидних наростів з конусовидними заглибленнями в центрі. Відмітна ознака глибокої парші - вдавлені коричневі виразки глибиною до 0,5 см, оточені розірваною шкіркою. Зараження бульб відбувається в період зростання від інфекції, що знаходиться в грунті. Під час зберігання повторних заражень не буває. Уражені бульби сприйнятливі до гнильних грибів і бактерій. Відповідні препарати: «Кабріо Топ», «Шавіт», «Мікал», «Мікаса».

Парша порошиста. На поверхні бульб утворюються світлі пустули у вигляді бородавок. При дозріванні бульб, часто після збирання, плями округлюються, стають рельєфними, підсихають, шкірка їх лопається і утворюються виразки, заповнені коричневою масою, що складається із спор гриба і зруйнованих тканин бульби. Залишки шкірки довгий час зберігаються по краях пустул, надаючи їм зірчасту форму. На коренях також можуть утворюватися склероції. Проти парші найкраще використовувати «Кабріо Топ», «Шавіт», «Мікал», «Мікаса».

Парша срібляста. На поверхні утворюються коричневі плями, в важких випадках вони можуть покривати значну поверхню бульби. При вологих умовах шкірка плями може відшаровуватися, в результаті чого під неї потрапляє повітря і пляма набуває сріблястого відтінку. У червоношкірих сортів значно псується зовнішній вигляд. Іноді на уражених місцях бульби можна помітити дрібні чорні цяточки або сажистий наліт - спороношення гриба. Ураження найкраще помітні навесні, на позеленілих бульбах. Парша на картоплі зазвичай лікується такими засобами, як: «Кабріо Топ», «Шавіт», «Мікал», «Мікаса».

ГУМОВА ГНИЛЬ

В даний час хвороба отримала досить широке поширення. Зараження бульб патогеном в польових умовах і швидкому розвитку гумової гнилі під час зберігання картоплі, перш за все, сприяють тепла погода і часті дощі в другій половині літа, які різко погіршують доступ кисню в грунт. На поверхні бульб спочатку утворюються невеликі, часто численні, дещо заглиблені плями сірого або коричнево-сірого кольору, що нагадують удушення, які потім швидко збільшуються і через одну - два тижні при підвищеній вологості повітря можуть охоплювати всю бульбу. На розрізі бульби уражена тканина спочатку жовтувато-сіра або жовтувато-коричнева. На повітрі вона швидко темніє і стає від коричнево-сірого, до чорної. Іноді можна помітити краплі сірувато-жовтої рідини, що випливають на поверхню розрізу. У деяких випадках уражені тканини розкладаються дуже швидко, в інших - тривалий час (2-3 місяці) бульби зберігають свою форму. При стисненні обсяг їх дещо зменшується, але потім повністю відновлюється. Уражені тканини стають водянистими, набувають дуже стійкий специфічний неприємний запах. На них можуть поселятися різні види бактерій і грибів, що істотно прискорює їх розкладання. Інфекція зберігається на насіннєвих бульбах і в грунті. Препарати від гнилей на картоплі Ви можете придбати у нас недорого і з доставкою поштою в будь-яке місто України. Найкраще з гниллю впорається «Фітоспорін» або препарат «Максим».

КІЛЬЦЕВА ГНИЛЬ

На бульбі хвороба виявляється при поздовжньому розрізі. Судинне кільце м'яке і має жовтувате забарвлення. При стисненні зрізаної половини бульби з уражених судин виступає світло-жовта маса, що представляє собою зруйновані клітини разом з бактеріями. Пізніше ураження може поширитися на сусідні тканини, включаючи і серцевину. Вся внутрішня частина бульби вигниває і перетворюється в тягучу,  з неприємним запахом масу. Зараження бульб бактеріями відбувається головним чином ще в полі, на ранніх стадіях бульбоформування. В цьому випадку бактерії з судин хворого куща через сторони проникають в судинну систему бульб нового врожаю. Другий шлях зараження - в період збирання, коли інфекція потрапляє безпосередньо на шкірку бульби при прямому контакті з розрізаним хворим бадиллям або розрізаними хворими бульбами. У цьому випадку на бульбах в період зберігання розвивається ямчата форма кільцевої гнилі. На очищеній від шкірки поверхні помітні округлі маслянисті жовті плями розміром 2 - 3 мм. Вони поступово збільшуються до 1 - 1,5 см в діаметрі. У нашому інтернет-магазині в розділі «Фунгіциди» Ви можете купити «Максим» або «Фітоспорін», щоб лікувати картопляні гнилі.

ЧОРНА НІЖКА

Зараження бульб може статися як у полі в період зростання, так і під час збирання або при зберіганні. У першому випадку загнивання бульби майже завжди починається від місця прикріплення, через яке інфекція і проникає від ураженого збудником чорної ніжки стебла. Гниття захоплює потім серцеподібну частина, яка швидко розкладається і перетворюється спочатку в світлу, а потім темніючу на повітрі кашкоподібного масу зі специфічним гнильним (затхлим) запахом. Надалі гниль охоплює всю бульбу.

БУРА БАКТЕРІАЛЬНА ГНИЛЬ

Перші симптоми на поверхні бульби не помітні, проте на зрізі можна помітити коричневі кола. На початковому етапі зараження, на зрізі бульби, з уражених місць виділяється клейкий білий слиз. При зберіганні уражені бульби гниють з неприємним запахом.

Comments

Залишити коментарій

Відмінити відповідь