Хвороби томатів

ФІТОФТОРОЗ

Фітофтороз або фітофтора - грибкове захворювання добре відоме серед садівників і городників і здатне завдати істотної шкоди врожаю томатів.

При фітофторозу на листках і стеблах з'являються бурі плями, які збільшуються, особливо швидко при високій вологості. На листках з нижнього боку з'являється сірий наліт. Надалі при розвитку хвороби бурі або світло-сірі плями з'являються і на плодах.

Для запобігання хвороби важливо провести профілактичні заходи перед висадкою розсади томатів в грунт. Для лікування фітофтори існують хімічні та біопрепарати. У кожного є свої плюси і мінуси. Біопрепарат – “Фітоспорин”. Хімічні препарати: “Мікал”, “Мікаса”, “Ямато”, “Кабріо Топ”, “Квадріс”, “Ридоміл”, “Акробат”, “Фундазол”.

МОЗАЇКА ТОМАТІВ

Хвороба вірусної природи - збудник вірус тютюнової мозаїки (ВТМ). Може знищити до третини всього врожаю томатів. Найчастіше вражаються рослини, що ростуть у відкритому грунті, хоча зустрічається ця хвороба і у томатів у теплиці.

В уражених цим вірусом томатів, на бадиллі з'являється характерний мозаїчний візерунок у вигляді плям зеленого і жовтого кольорів, що чергуються. Окремі ділянки на листках темніють, а самі листя скручуються. В цілому кущі томатів виглядають, як ніби їх обшпарили окропом. Надалі плями жовтуватого кольору можуть з'явитися і на плодах.

Вірус переноситься комахами-шкідниками, з грунтом, але в першу чергу зараження відбувається з насінням. Тому для профілактики мозаїки необхідно вибирати насіння гібридів, у яких є імунітет до даного вірусу. Якщо даних по стійкості сорту до мозаїчній вірусу немає, то посадковий матеріал потрібно обов'язково протравити в 1% розчині марганцевокислого калію протягом 20 хвилин. Хворі мозаїкою рослини не лікують, а видаляють з ділянки і потім знищують.

БУРА ГНИЛЬ (ФОМОЗ)

Фомозная гниль - захворювання, викликане грибком Phoma destructiva. Вражає плоди, як недозрілі, так і зрілі. Визначити фомоз можна по характерній бурій плямі, яка з'являється біля плодоніжки. Потім вона збільшується в діаметрі. Зазвичай пляма досягає розмірів близько 3 сантиметрів. Основне поширення гнилі відбувається всередині плоду. Поширенню хвороби сприяє висока вологість і підгодівлі багаті азотом.

В якості профілактики проводять дезінфекцію грунту, і також важливо буде провести обробку внутрішніх частин теплиці дезинфікуючим розчином.

Лікування проводять препаратами: “Фундазол”, “Оксихом”, “Бордоська Суміш”. Хворі плоди необхідно зібрати і знищити.

БУРА ПЛЯМИСТІСТЬ (КЛАДОСПОРІОЗ)

Грибкове захворювання (збудник Fulvia fulva), до якого найчастіше схильні томати, які ростуть у теплиці, так як в теплицях більш сприятливі умови для розвитку (гриб інтенсивно розвивається при температурі 22-25 ° С і вологості повітря від 80 до 95%).

Хвороба починається з виникнення на листках бурих плям із сірим оксамитовим нальотом, розташованим з внутрішньої сторони. Звідси назва - листова цвіль. При подальшому поширенні хвороби, листя відмирає, що може привести до загибелі всієї рослини. Дане захворювання небезпечне тим, що воно легко поширюється на інші рослини за допомогою спор, які потрапляють на одяг, в грунт, розносяться по повітрю. Препарати: “Мікал”, “Мікаса”, “Ридоміл”, “Чемпіон”, “Квадріс”.

СІРА ГНИЛЬ

Хвороба викликає гриб Botrytis cinerea, вражає плоди томатів з настанням холодної та дощової погоди ближче до осені. Симптоми хвороби можна сплутати з фітофторозом - на плодах з'являються водянисті плями, округлої форми, на листках і стеблах з'являється сіра цвіль. Плями на плодах збільшуються з часом і виділяють буру рідину. Препарати: “Мікал”, “Мікаса”, “Ридоміл”, “Чемпіон”, “Квадріс”.

КОРЕНЕВА ГНИЛЬ

Хвороба викликається грибами декількох видів (Pythium, Rhizoctonia) і вражає кореневу систему рослин, що призводить до в'янення всього куща. Часто хворіють томати, вирощені в теплицях, при недотриманні сівозміни. Але ще до висадки від кореневої гнилі (чорної ніжки) гине розсада (зазвичай через порушення агротехніки та недотримання заходів профілактики). В нашому інтернет-магазині Ви можете купити недорого препарати від кореневої гнилі – “Мікал”, “Мікаса”, “Ридоміл”, “Чемпіон”, “Квадріс”.

ФУЗАРІОЗ

Фузаріозне в'янення томата або фузаріоз - інфекційне захворювання, збудник гриби роду Fusarium. Викликає закупорку провідних судин в стеблах, порушується живлення тканин рослин і отруєння їх фітотоксичності виділеннями.

Зараження починається з проникненням грибкової інфекції через кореневу систему, зазвичай вже при висадці розсади, найбільш сприятливі для розвитку патогена помірні температури (16-18 ° С). Зовні ознаки, як і при будь-яких інших захворюваннях - некроз і всихання листя. Але є і відмітний риси - заражені рослина мають почорнілі стебла і черешки листя, самі листя, як правило, не жовтіють, а відразу набувають бурий відтінок, що свідчить про швидке поширення інфекції. На зламах ще соковитих стебел видно потемнілі провідні судини.

Для профілактики фузаріозу протравливать насіння перед посівом (спеціальними протруйниками, наприклад препаратом Максим), стерилізувати грунт для розсади НЕ марганцівкою, як прийнято у садівників, а високими температурами (пропарюванням в духовці, проливання окропом). Під час висадки розсади пролити лунки препаратом Фітоспорін, або закласти в кожну лунку по чайній ложці препарату Триходермін. Чи не висаджувати розсаду занадто, рано навесні, коли ще є загроза заморозків.

Надалі, у міру зростання розсади варто поливати грунт з біофунгіцид, вибравши якийсь один засіб (два-три препарати пригнічують один одного, і користі не буде). Якщо хвороба почала розвиватися – лікування безглуздо, потрібно вжити заходів, щоб уникнути зараження в наступний сезон. Препарати від фузаріозу є наступні: “Мікал”, “Мікаса”, “Ямато”, “Квадріс”, “Фундазол”.

Comments

Залишити коментарій

Відмінити відповідь